הר הביטוח

הר הביטוח איך לעשות סדר בכל הביטוחים שלך

הר הביטוח איך לעשות סדר בכל הביטוחים שלך – רבים מאזרחי מדינת ישראל משלמים כפל ביטוח, עקב חוסר סדר בתיק הביטוחי שלהם, תשלום בגין כמה פוליסות מקבילות לאורך השנים, כולל פוליסות ישנות ממקומות עבודה קודמים או כאלו ש”ירשו” מהוריהם בלי לדעת עליהן בכלל. כיום אתר “הר הביטוח” יכול לעשות סדר בבלאגן, ולחסוך אלפי שקלים בשנה על תשלומי ביטוח מיותרים

ביטוח הוא נושא חשוב מאוד, במיוחד בעולם רווי סיכונים כפי שהוא כיום: ביטוח חיים, ביטוח בריאות, אובדן כושר עבודה, ביטוח סיעודי, ביטוחי רכב למיניהם ועוד – הם לא בגדר אופציה, אלא חובה של ממש, על מנת לקבל תמיכה כספית בעת צרה בריאותית או אחרת.

סוגים שונים ומוקדמים מאוד של קונספט הביטוח, שעיקרו תשלום קבוע עבור פיצוי עתידי במקרי אסון, התפתחו כבר בעת העתיקה. אולם רק ב-1681, לפני כ-340 שנה, המציא היזם הבריטי ניקולס ברבון את חברת הביטוח המודרנית הראשונה, אשר ביטחה דירות ובתים כנגד שריפות – זאת לאחר השריפה הגדולה בלונדון שכילתה כ-13,000 בתים אשר בעליהם נותרו חסרי דיור.

כיום כמובן ישנם מאות ואולי אלפי סוגים ותתי-סוגים של מוצרי ביטוח, וחברות הביטוח הרבות מציעות סוגים שונים ומשתנים של ביטוחים לאורך השנים. אחת ההשלכות הבלתי צפויות והבלתי רצויות של מצב זה הינו כפל ביטוחי, בו אנשים משלמים במקביל על מספר פוליסות ביטוח דומות, ובכך מבזבזים כסף רב ומיותר על כפל ביטוח שלא יסייע להם בזמן אמת.

הר הביטוח

מדינת ישראל הרשמית הכירה בבעיה זו לפני שנים אחדות, והממונה על הביטוח בבנק ישראל ובמשרד האוצר בנו את “הר הביטוח”, שבמרכזו אתר אינטרנט ייעודי, בו כל אזרח בגיר במדינת ישראל יכול לבדוק במקום אחד אילו ביטוחים יש לו, במטרה לבחון לעומק את תיק הביטוחים שלו ולראות אם הוא משלם על פוליסות דומות.

הר הביטוח מאפשר לאנשים לקבל החלטות מושכלות לגבי סוגי הביטוח שיש להם, עלותם ומטרותיהם. מעבר לחיסכון שבביטול תשלומים על כפל ביטוח, הוא גם מאפשר בחינה של סוגי הכיסויים הביטוחיים שיש לכל אדם, ובהתאם לכך לתכנן ולבצע אסטרטגיית ביטוח נכונה לצרכים של אותו אדם.

לכל אחד יש גישה בחינם להר הביטוח של בנק ישראל, וכל אשר צריך הוא להקליד מספר תעודת זהות ופרטים מזהים נוספים על מנת לקבל את הנתונים באיזור אישי המוגן בשם משתמש וסיסמא. ניתן בכל זמן לבדוק את הנתונים האישיים באתר זה, ולעקוב באופן מרוכז ומסודר אחר שינויים לאורך השנים בתיק הביטוחים האישי.

כפל ביטוח חיים בהר הביטוח

אחד התחומים הנפוצים בהם מוצאים אנשים בישראל מקרים של כפל ביטוח, באמצעות בדיקה בהר הביטוח, הינו התחום של ביטוח חיים. ביטוח חיים הוא פיצוי לקרובים או מוטבים במקרי מוות של המבוטח. סוג נוסף של ביטוח חיים הינו חובה בחוק המשכנתאות, ועיקרו כיסוי יתרת המשכנתא במקרה שבו אחד הלווים נפטר במהלך חיי ההלוואה.

כפל בביטוח חיים הינו כאמור תופעה נפוצה, שכן לאורך השנים אנשים רוכשים פוליסות ביטוח מבלי לדעת שיש להם כבר פוליסה קודמת. מקרים נפוצים אחרים הינם רכישת פוליסות ביטוח חיים דרך מעסיקים, מבלי לזכור שיש להם פוליסה פרטית קודמת.

חשוב להבין תשלום עבור מספר פוליסות ביטוח חיים לא מגדילות את הכיסוי הביטוחי, שכן חברות הביטוח שמגלות במקרה של תביעת ביטוח שישנן כמה פוליסות על אותו שם, רק אחת הפוליסות – בדרך כלל היקרה יותר – תכובד, והאחרות ברוב המקרים תהיינה פטורות מפיצוי המוטבים. כך יוצא שתשלום עבור כפל ביטוח חיים, המתגלה בבדיקה פשוטה בהר הביטוח, הינו בזבוז של כסף רב מצד האזרחים.

כפל ביטוח בריאות

עוד מקרים שמאוד נפוצים לגילוי דרך הר הביטוח הינו מקרי כפל של ביטוח בריאות. להבדיל מביטוחי חיים, ביטוח בריאות מורכב מסוגים שונים ומגוונים של כיסוי ביטוחי: ביטוח מחלות קשות, ביטוח סיעודי, ביטוחי בריאות כלליים עבור תרופות שאינן בסל התרופות, ואפילו ביטוח תאונות אישיות.

בגל הריבוי של סוגי הביטוחים והכיסויים הביטוחים בתחום הבריאות, קל להתבלבל ולרכוש פוליסות מקבילות זהות, ובכך לבזבז כסף רב על כפל בביטוחי הבריאות.

בדיקה פשוטה בהר הביטוח יכולה לגלות את המצבים הללו, ולאפשר למבוטחים לקבל החלטה מושכלת אילו כיסויי ביטוח בריאות נחוצים להם, מאילו חברות, ואילו פוליסות כדאי ורצוי לבטל.

תוכן ממומן:

ביטוח עסקי לעסקים קטנים

עסקים קטנים יכולים להיות מוגדרים כך בגלל היקף עסקיהם או גודל העסק, אולם רבים מן העסקים הקטנים מוקמים באמצעות השקעה גדולה של כספים – לפעמים מיליוני שקלים – על מנת להשקיע בציוד, רכוש, פרסום ושיווק.

עסק ללא ביטוח שנפגע כתוצאה משריפה, מפגעי טבע או אפילו עבריינות, מסכן את קיומו. במקרים של נזק גדול מדי לרכוש ולעסק עצמו, ללא ביטוח אין לעסק תקומה מחדש.

לכן רבים מאנשי העסקים והיזמים המקימים עסקים קטנים, רוכשים פוליסות ביטוח עסקי, המעניקות ביטוח לעסקים קטנים בגין נזקי רכוש שונים, וכן ביטוחים כנגד תביעות משפטיות שונות, ואפילו כנגד ההשלכות של החלטות ניהוליות שגויות (ביטוח נושאי משרה).

גם גופים עסקיים יכולים לבדוק את תמונת הביטוח המלאה שלהם דרך הר הביטוח. עסקים, במיוחד ותיקים, עשויים למצוא כי הם משלמים כפל ביטוחי בגין פוליסות מקבילות שנרכשו לאורך השנים, או בגין פוליסות ישנות שפשוט נשכח קיומן.

הר הביטוח הינו כלי שימושי וחשוב, להבנת תמונת הביטוח הכוללת של כל אחד, לצורף קבלת החלטות מושכלות וגילוי מקרים של כפל ביטוח. כאמור, כל אזרח ישראלי בגיר יכול לבדוק בעצמו את תמונת הביטוח שלו דרך האתר הזה – אולם כדאי ומומלץ להתייעץ במומחי ביטוח על מנת להבין את משמעות הנתונים המתקבלים מהאתר, על מנת לקבל החלטות נכונות שמשמעותן ברורה באופן מלא למבוטחים.

תוכן עניינים
פוסטים קשורים
ביטוח חיים
ביטוח חיים

ביטוח חיים מה שצריך לדעת – איננו יודעים מה צופן לנו העתיד והחיים מלאי הפתעות. בני אדם כמהים לתחושת ביטחון