ייעוץ ארגוני

ייעוץ ארגוני – הדרך המהירה לייעול התהליכים בארגון או העסק שלכם

ייעוץ ארגוני – הדרך המהירה לייעול התהליכים בארגון או העסק שלכם, כל עסק או ארגון מתפתח לאורך השנים – נתקל בקשיים, חווה הצלחות, מגיע לשיאים חדשים, וגם נתקל במחסומים שמונעים ממנו להגיע לרמה הרצויה הבאה. העסק שלכם צמח, אבל אתם מרגישים את חוסר היעילות של המבנה הארגוני? יותר מדי נושאים לטיפול בהם באופן אישי ואין מספיק זמן לפיתוח אסטרטגי? זה הזמן לפנות למומחים בייעוץ ארגוני!

ארגונים וחברות, גם הגדולות ביותר, תמיד מתחילים מאדם אחד או שניים. היוזמה היא של אותו אדם, המניע את התהליכים שמצמיחים את הארגון ומניעים אותו קדימה לעבר מטרותיו העסקיות והאחרות, תוך כדי גדילה בהיקף הפעילות שלו, צוות כח האדם הפועל בו וגם הפיננסים המממנים אותו וצומחים יחד איתו אל עבר שורת הרווח, במידה וישנה, לה קיוו היזמים מלכתחילה.

בחיים של כל ארגון, עסקי, חברתי או אפילו פוליטי, יש כמה שלבים, אשר הדינאמיקה המובילה אותם הינה מורכבת ככל שיותר ויותר אנשים מעורבים בו, הן מתוך הארגון עצמו והן מחוצה לו. באופן טבעי, ישנם גם גורמים שאינם בשליטת הארגון, המשפיעים מאוד על המתרחש בו – החלטות ממשלה, מצב המשק במדינה, המתחרים בשוק וספקים חיצוניים, למשל.

מול מצבים משתנים במהירות, יש להגיב במהירות – אולם ככל שהמבנה הארגוני של הארגון או העסק שלכם קשיח, הוא מתקשה לעשות זאת, במיוחד מול מצבים בלתי מוכרים. מגיפת הקורונה בתחילת העשור השלישי של המאה ה-21 היא דוגמא מצויינת למצב בלתי מוכר, שתפס ארגונים רבים לא מוכנים מבחינת מבנה העבודה בהם להתמודדות עמו.

אם העסק שלכם גדל והתרחב ואתם עדיין מסתמכים על המבנה העסקי שעבד קודם לכן, סביר מאוד שתעלה השאלה איך המבנה תואם את המציאות המשתנה. אם הוא אינו תואם את מבנה הפעילות, היקפה, או את צרכי השוק – אולי הגיע הזמן לחשוב על מבנה עסקי איכותי התומך בעסק שלכם. הגישה הנכונה ביותר בעת יצירת מבנה ארגוני היא לקחת את התהליכים העסקיים של החברה שלכם כהכרח. את זאת עושים באמצעות ייעוץ ארגוני מקצועי.

המילה ייעוץ משמשת כמונח עצמאי בפרקטיקה העולמית הכללית ומשמעותה תהליך של ייעוץ מומחים למנהלים בכירים, ראשי מחלקות ועובדים אחרים בחברה במגוון רחב של נושאים הקשורים בכל היבט של עשיית עסקים. במילים פשוטות, אם לחברה שלכם יש בעיה שהעובדים לא יכולים לפתור, תוכלו להיעזר במומחה חיצוני, שיוכל להציע לכם פתרון מתאים.

תכונות של בחירת שירותי לייעוץ הארגוני שלכם

בבחירת מומחה לייעוץ הארגוני שלכם, חשוב מאוד להבין האם הוא יכול לתת מענה לכל המשימות הנדרשות. לדוגמה, אם אתם שוכרים מומחה ייעוץ ארגוני אשר סיים לימודי תעודה בלבד , סביר להניח שהוא לא יכול להיות מומחה בכל התחומים. אבל אם יש רק בעיה אחת שדורשת רק הערכת מומחה, הידע שלו עשוי להספיק לאותה משימה, במיוחד אם התמחה באותו תחום במהלך לימודיו.

מכיוון שבפועל ייעוץ הוא רשימה רחבה למדי של שירותים שניתן לספק גם בפורמטים שונים, הוא מסווג לפי מספר פרמטרים ומאפיינים.

  • בניית תוכנית עסקית לשיפור היעילות של העסק
  • עיצוב מבנה ארגוני חדש של החברה – במקרה שהקיים לא מתאים מסיבות מסוימות
  • ניתוח וביצוע התאמות למבנה הארגוני הקיים – במידה ודרושה גישה מקצועית של יועץ מנוסה

אם כבר תכננתם מבנה עסקי, יועץ ארגוני יכול לעזור בשינויים ארגוניים: להציע מה יעבוד, היכן יתעוררו קשיים רציניים וכיצד להימנע מהם.

בפועל, ניתן לספק שירותי ייעוץ בפורמטים הבאים:

  • החלטה עצמאית של מומחים בשאלה שנשאלה על ידי המנהל או בעיה שזוהתה במהלך ניתוח החברה.
  • תהליך עבודה משותף של מומחים ועובדי החברה, שמטרתה מציאת ויישום דרכים לשיפור תהליכים. מתכונת זו תורמת לא רק לפיתוח הפתרון הרצוי, אלא גם למודעות לעצם מהות הבעיה מצד הצוות, מה שמבטיח שילוב יעיל יותר של השיטות שפותחו לייעול פעילות החברה.
  • מתן מידע והכשרת הנהלת החברה בשיטות עסקיות מודרניות. ייעוץ מסוג זה תורם ליצירת תנאים נוחים לחיפוש עצמאי אחר פתרונות חדשניים.

איך בפועל מתנהל התהליך?

תהליך ייעוץ ארגוני חיצוני, כלומר כזה שמתנהל על יועץ ארגוני מחוץ לארגון, תמיד מתחיל בפגישה בין היועץ או קבוצת היועצים הארגוניים לבין הנהלת הארגון. בפגישה זו משרטטים את המנהלים את הבעיות במבנה הארגוני או בהתמודדות עם אתגרים חיצוניים, כפי שהם רואים אותן.

לאחר מכן מומחי ייעוץ ארגוני הנשכרים לעבודת הייעוץ מנתחים את המבנה הארגוני של הלקוח, ואפילו נפגשים עם מנהלים בדרגי ביניים ואף עם עובדים זוטרים מן השורה, כדי ללמוד על ראייתם את הבעיות שהועלו מנקודת מבטם.

בשלב השלישי הם מתחילים לגבש תוכנית פעולה לשינויים במבנה הארגוני, תוך התייחסות לא רק למבנה ההיררכי או האדמיניסטרטיבי של הארגון, אלא גם לתפקידם של כל ה”שחקנים” בארגון ברתימת כלל עובדי הארגון לטובת השינוי ולמטרותיו. בשלב זה חשוב לזהות מי בעד השינוי ומי נגדו, מי יסייע ביישומו ומי עלול להכשיל אותו.

בשלב הרביעי המנהלים מניעים את שלבי היישום של השינוי, ומומחי ייעוץ ארגוני המלווים את התהליך מפקחים על היישום ומנתחים את הצלחתו.

מאמרים נוספים:

ייעוץ ארגוני פנימי

ישנם ארגונים וחברות הבוחרים להעסיק מומחי ייעוץ ארגוני כחלק אינטגרלי מהארגון שלהם, כתפקיד רשמי בהנהלתם הבכירה או דרך הביניים של ההנהלה.

כמובן בהתאם לשלב בו נמצא הארגון ביחס להתחלתו, ייתכן כי הנהלת הארגון תרצה להכשיר מי ממנהליה לעסוק בכך על ידי שליחתו ללמוד את הנושא, או להעסיק מישהו שכב למד זאת. אם אתם בוחרים לשלוח מישהו מטעמכם ללמוד ייעוץ ארגוני – כדאי שילמד כבר ייעוץ ארגוני לתואר שני ומעלה, שכן אם יש להם כבר תואר ראשון רלוונטי בתחום עסקי מקביל, למשל במנהל עסקים, התואר השני בייעוץ ארגוני יועיל מאוד לחברה.

גם לאחר הכשרה אקדמית מקיפה, יש לשלוח את מומחי הייעוץ הארגוני שלכם להשתלמויות שונות – זאת מאחר ועבור מומחי ייעוץ ארגוני לימודים הם חלק בלתי נפרד מהניסיון התאורטי והפרקטי של עבודת הייעוץ. כל יועץ ארגוני צריך ללמוד על התנהלות החברה בזמן אמת כדי לייעל את התהליכים העתידיים ולשפר את ביצועיי החברה והעובדים שלה, באופן תמידי ומשתפר כל העת.

תוכן עניינים
פוסטים קשורים
ביטוח חיים
ביטוח חיים

ביטוח חיים מה שצריך לדעת – איננו יודעים מה צופן לנו העתיד והחיים מלאי הפתעות. בני אדם כמהים לתחושת ביטחון