קידום אתרים

הדברים שעליך לדרוש מחברת קידום האתר שלך?

אלו דברים כדאי לך לדרוש מהחברה שתקדם את האתר שלך? חשיפה של אתרי אינטרנט לכמות גולשים גבוהה יותר מחייבת שירותי קידום.

עם זאת, את הקידום ניתן לבצע בדרכים שונות. אז מה דורשים מחברת הקידום לפני שמתחילים לעבוד ואיזה יתרונות יש לכל שיטה? הנה המדריך המלא כולל מחירים, תהליך והסודות מאחורי שיטות העבודה של החברות המובילות בתחום

6 דרישות שחשוב שתיישמו מול חברות ה-SEO

המטרה של שירותי קידום היא לחשוף את האתר לכמות גולשים גבוהה ככל האפשר. אבל בניגוד לפרסום מסורתי שמנסה לקלוע למכנה המשותף הרחב ביותר, בעידן של היום יש משמעות גדולה לשאלה כיצד מבצעים את הפילוח ואיפה בדיוק פוגשים את קהל היעד. אם עושים את התהליך הנכון, ניתן יהיה להגיע אל הגולש הרלוונטי ברגע הנכון – מה שמעלה בעשרות אחוזים את הסיכוי לכך שהוא יבצע את הפעולה המבוקשת (בין אם זה לרכוש מוצר, להשאיר פרטים באתר, להזמין שירות וכן הלאה).

העניין הוא שאת הקידום אפשר לבצע בדרכים שונות ועל גבי מגוון עצום של פלטפורמות. בין היתר, בעלי אתרי אינטרנט יכולים לבחור לקדם את עצמם במנוע החיפוש של גוגל, ברשת החברתית של פייסבוק או אינסטגרם, באמצעות שיתופי פעולה עם אתרי תוכן, בעזרת באנרים וכן הלאה. בכל אחד מהכלים הללו הקידום נראה קצת אחרת, מה שמחייב את החברות שפועלות בתחום להישאר עם אצבע על הדופק ולהציב יעדים ריאליים.

כאן בדיוק נכנסות לתמונה כמה דרישות שאותן חשוב שכל לקוח יבחר ליישם מול חברת ה-SEO שהוא בחר לעצמו:

1. התאמה לעדכונים ושינויים עתידיים

אי אפשר לדעת מה יהיו העדכונים והשינויים העתידיים של גוגל או פייסבוק מבחינת האלגוריתם והדירוג האורגני של אתרים או פוסטים, אבל כן ניתן לדרוש התחייבות מחברת ה-SEO לגבי זה שהיא תתאים את עצמה אליהם. זו התחייבות שנשמעת כמעט מובנת מאליה, עד שזוכרים שהמון שירותי קידום אתרים פשוט לא לוקחים בחשבון את העדכונים והשינויים וכך הלקוחות נפגעים.

התאמה לעדכונים ושינויים עתידיים היא התחייבות שקובעת את הביצועים של חברת SEO ואת רמת שביעות הרצון שלנו מהשירות שלה. אם החברה לא נותנת התחייבות כזו או שנדמה שאין לה את אנשי הצוות שיכולים להתעדכן בזמן אמת לגבי שינויים של גוגל, יכול להיות שעדיף לוותר על השירות שלה ולבחור אלטרנטיבות אחרות. בכל מקרה, את הנושא של התאמה לעדכונים ושינויים עתידיים זה קריטי לבחון גם אם מחפשים שירותי קידום אתרים בחו”ל וגם אם רוצים לעשות את זה רק בארץ.

2. שיתוף פעולה בין הצדדים

מצד אחד, חברת SEO חייבת שיתוף פעולה מהלקוח כי יש דברים שהם לא בתחום האחריות שלה: אישור של התכנים באתר, שמות של מוצרים, עדכוני מחירים וכן הלאה. בכל אחד מהמקרים האלה, נדרש שיתוף פעולה בין הצדדים ובלעדיו אי אפשר להשיג את התוצאות של קידום אתרים גם אם הלקוח מוכן לכאורה להשקיע בזה מאות אלפי שקלים.

מצד שני, הלקוח מצפה לשיתוף פעולה מחברת ה-SEO  ורוצה להיות מעורב בתהליך קבלת ההחלטות. לקוחות בלי אוריינטציה טכנולוגית אולי לא יודעים מה בדיוק חברת ה-SEO עושה, אבל זה כן לגיטימי שהם ידרשו לבדוק את זה. יתרה על כך, הכימיה בין הצדדים קובעים את האיכות של שיתוף הפעולה ולכן גם את הסיכוי לכך ששירותי הקידום יעמדו ביעדים.

המסקנה היא שחובה לדרוש שיתוף פעולה ושקיפות מלאה עוד בשלבים המוקדמים שבהם מגדירים את מטרות הקידום. לפני שמתחילים לעבוד ביחד, הצדדים חייבים לוודא שיש ביניהם כימיה. טכנית, ניתן גם לדרוש מחברת הקידום עדכון לגבי האופן שבו היא עומדת לבצע את העבודה שלה והתדירות שבה היא שולחת את הנתונים והמסמכים. אז כמו שמרכיבים תוכנית עסקית למסעדה או בית קפה כי מבינים שבלעדיה לא ניתן לקבל החלטות מבוססות, כך גם עם שירותי קידום באינטרנט.

3. התחייבות לתוצאות ריאליות

הסוגיה של התחייבות לתוצאות היא ככל הנראה המורכבת ביותר מבחינת מערכת היחסים בין הלקוח לבין החברה שאמורה לקדם עבורו את אתר האינטרנט. קודם כל, יש להביא בחשבון שאין דבר כזה התחייבות ב-100% לתוצאות של מקום ראשון בגוגל. הסיבה לכך קשורה לא רק לעדכונים ושינויים המבוצעים על ידי גוגל עצמה, אלא גם לזה שקיימים הבדלים רבים בין התחומים: יש תחומים צפופים שבהם המקום הראשון בגוגל דורש השקעה של זמן ומשאבים, בעוד תחומים שבהם זה קל יותר להגיע לשם.

שנית, צריך לזכור שהתחייבות לתוצאות היא בדרך כלל אינטרס של חברת קידום שרוצה להחתים את הלקוח על חוזה עבודה ארוך טווח. בחוזה כזה החברה תמיד יכולה לטעון שהיא עדיין לא השיגה את התוצאות כי היא עוד לא סיימה את העבודה, למרות שמאחורי הקלעים היא לא בהכרח עושה את מה שמצופה ממנה וברמה המבוקשת.

הפתרון הוא לבקש התחייבות לתוצאות ריאליות ולברר מה קורה אם לא עומדים בהן. אם לא יודעים באיזה סוג של התחייבות להתמקד, ניתן למשל לברר האם היא כוללת פרמטרים מדידים שיש בהם ערך: החל מגידול בתנועה ובטראפיק, דרך גידול במספר הפניות והלידים תוך זמן מסוים ועד הגעה לטווח מסוים של מקומות ראשונים בגוגל על ביטויים שגם יש סביבם תחרות.

4. המלצות של לקוחות מרוצים

חשוב ליישם מול חברת ה-SEO את הדרישה של קבלת מידע על לקוחות מרוצים. לא מספיק לראות באתר של החברה את השמות של הלקוחות המרוצים, אלא כדאי לדרוש פרטים שבהם ניתן ליצור עמה קשר. באופן הזה אפשר לדבר ישירות עם לקוחות שכבר קיבלו את השירות מאותה חברה, לברר ממה הם היו מרוצים ובמידת הצורך גם לשאול אותם על המתודה של החברה, על היחס האישי של הנציגים שלה וכן הלאה.

המלצה היא אינדיקציה מעולה ליכולת של כל חברת SEO לעמוד בהתחייבות ובתוצאות. אם נבין מה לקוחות אחרים חשבו על החברה, סביר להניח שנוכל להגדיל את הסיכוי לבחירה מושכלת שלה גם בטווח הקצר וגם בטווח הארוך.

5. הבדלים בין עבודת הקידום באתרים חדשים לבין אתרים קיימים

על כל לקוח לדרוש מחברת הקידום שלו תכנית עבודה מותאמת אישית. במסגרת בניית תכנית עבודה מן הסוג הזה, מצופה מחברת הקידום להבין את ההבדל בין עבודה שמתבצעת על גבי אתרים חדשים לבין עבודה שמתבצעת על גבי אתרים קיימים. להבדלים האלה יש השפעה על האופן שבו מבצעים את הקידום, על משך הזמן שעובר עד שרואים תוצאות וכמובן גם לתקציב ולסכומי הכסף שאותם צריכים להשקיע.

באתרים חדשים עם תחרות קשה לא ניתן יהיה למשל להתחייב לתוצאות תוך פחות מחצי שנה. חוץ מזה, באתרים חדשים צריך להתאים את עבודת הקידום למספר הדפים, לנתונים הטכניים ובהם מהירות הגלישה או הטעינה וכן הלאה. לעומת זאת, באתרים קיימים כבר כן ניתן להציב דרישה ריאלית למגמת התקדמות קבועה. בשביל לבדוק האם החברה עושה את זה נכון, יש לדרוש ממנה להראות גרפים ונתונים אובייקטיביים המעידים על מגמה של עליה.

6. אפשרות להשתחרר מהחוזה

יש הרבה דברים שאנחנו דורשים מכל ספק שירות ורלוונטיים גם במקרים שבהם נשתמש בשירותי קידום של אתרי אינטרנט. זה לא משנה אם החברה מתמקדת רק בקידום אורגני או רק בפייסבוק וברשתות חברתיות, עלינו לוודא שקיימת לרשותנו אפשרות להשתחרר מהחוזה בכל רגע נתון. אפשרות כזו לא רק תעיד על רמת ביטחון גבוהה של חברת הקידום בשירות שלה, אלא גם על אמינות שהערך שלה הוא משמעותי.

העניין הוא שבכלל לא חייבים להיות מומחים לטכנולוגיה או לשירותי קידום באינטרנט על מנת לדרוש את ההתחייבות הזו. כמו שאנחנו יודעים להכין שיעורי בית לפני שנוודא שאין לנו ביטוח חיים כפול כך גם חברת SEO אמורה לשמור מולנו על שקיפות מלאה. אז אמנם כן יש הבדל מסוים כי לא עומדים לרשותנו כלים אובייקטיביים כגון הר הביטוח של משרד האוצר, אבל לנו יש את האחריות על האופן שבו נבחר את החברה המבצעת.

היתרונות של קידום אתרים אורגני מול פרסום בגוגל?

השלב הבא בתהליך שבו נרצה להכין שיעורי בית לפני שנבחר חברת SEO שאנחנו יכולים לסמוך עליה הוא להבין בצורה עצמאית מה היתרונות של קידום אורגני מול פרסום בגוגל. אז מבחינה כלכלית, קידום אורגני אמור להיות זול יותר: הוא אמנם דורש השקעה כספית לא מבוטלת, אבל לא צריך להקצות אותה בבת אחת וניתן לעשות זאת באופן הדרגתי.

יתרה על כך, הקידום האורגני נחשב אפקטיבי ומאפשר לבסס את המוניטין של האתר. אם מדובר על קידום של אתר קיים או חדש לטווח ארוך ולא רק לטווח קצר, הפעולה האורגנית שתשפר את הדירוג שלו בתוצאות מנוע החיפוש של גוגל חייבת להיות חלק בלתי נפרד מביסוס המוניטין ויצירת בידול מול המתחרים. לכל זה יש השפעה מהותית על ההצלחה של העסק באופן רחב ולא רק על הביצועים של אתר מסוים לעומת אתר אחר.

היתרון של פרסום בגוגל, או במילים אחרות קידום ממומן, הוא שניתן להשיג ביצועים באופן מיידי: אם  מוכנים להשקיע את הסכום הנכון ובמקום המתאים, ניתן יהיה לייצר חשיפה לכמות אדירה של גולשים בתוך זמן קצר מאוד. יתרה על כך, האפקטיביות של הקידום הפרסום כבר לא רחוקה מהיעילות של הקידום האורגני וזה משהו שצריך להביא בחשבון גם אם התקציב לא מהווה שיקול קריטי.

הדבר הנכון לעשות הוא כמובן לשלב בין העולמות. אפשר לקדם את האתר בצורה רחבה ועמוקה באופן אורגני ולצפות לתוצאות בתוך טווח זמן ארוך יחסית, אבל במקביל גם לפרסם בגוגל כאשר יש מבצעים, בתקופות מסוימות או אם מחליטים שזה הזמן הנכון לחשוף את המוצר או השירות לעוד גולשים.

מה המחירים לקידום אתרים בצורה אורגנית?

הקידום האורגני בדרך כלל מתומחר לפי שלבים או בהתאם לדרישות של כל בעל אתר בנפרד. טווח המחירים רחב מאוד ויכול להתחיל מכמה מאות שקלים בלבד בחודש עבור אתר קטן שאין לו הרבה דפים והוא פועל בסביבה שאינה תחרותית, לעומת אלפי שקלים ומעלה עבור אתר גדול בחשיפה בינלאומית.

עוד פקטור המשפיע על המחיר הוא השלב שבו נמצאים. בשלב ההתחלה של החודש הראשון לדוגמא מבצעים אבחון של האתר ואז אופטימיזציה, אך גם מגדירים את מפות ה-XML ומחברים אותן לגוגל קונסול. זה עולה כ-2,000 ש”ח כאשר לשם השוואה, העלות של טיוב דפי אתר קיימים היא כ-250-350 ש”ח לדף והמחיר של שירות כזה יחד עם תוכן כבר מגיע ל-350-450 ש”ח לדף.

באופן כללי, ניתן להיערך למחיר מינימאלי של 1,500-2,000 ש”ח בחודש אם מדובר על אתר קיים וקטן. אצל עסקים בינוניים התקציב יהיה כ-2,000-3,000 ש”ח לחודש ובמחירים של כ-4,000-5,000 ש”ח לחודש כבר ניתן לדרוש ביצועים שעולים בקנה אחד עם הצרכים של חברות בינוניות בתחומים לא תחרותיים. לאחר מכן, במחיר של 5,000 ש”ח ומעלה ניתן לבצע קידום לכל סוגי החברות וגם בתחומים שבהם יש תחרות צפופה סביב ביטויי המפתח המרכזיים.

תהליך ושיטות עבודה של החברות המובילות בקידום אתרים

הבעיה העיקרית של בעלי אתרי אינטרנט היא כאמור שרבים מהם אינם מכירים את התחום ולא יודעים מה חברת SEO עושה מאחורי הקלעים. אז נכון שיש רשימה ארוכה של דרישות שאותן צריך וכדאי להציב, אבל עדיין כדאי לבוא עם ידע בסיסי. ברור שקל יותר לייצר רשימת ציוד משרדי או להתעסק בדברים יום יומיים, אך דווקא החשיבות של הקידום אמורה לשמש בתור גורם שמייצר מוטיבציה גבוהה להתעסק גם עם התחום הזה.

שיטות העבודה של כל החברות המובילות מבוססות על הגדרה מדויקת של הצרכים ועל הכנת תכנית מסודרת על פי ימים, שבועות וחודשים. התהליך הנכון יביא בחשבון את הצרכים השונים של כל בית עסק או לקוח, בהתאם לתחום שבו הוא מתעסק או לפי התחרות שיש בה. לאחר מכן, חברה מובילה ומקצועית תשתף את הלקוחות שלה באופן שבו היא מקבלת החלטות ולא תחשוש להראות נתונים ודוחות גרפיים.

היתרון של שיטות הקידום השונות מבחינת הלקוחות ובעלי העסקים בא לידי ביטוי בכך שהם יכולים בכל רגע נתון לשים את עצמם ברגליים של הגולש: במקום להסתפק באמון בחברה שמבצעת את הקידום בלבד, אין בעיה להיכנס לגוגל ולהקליד ביטוי או אפילו ישירות את שם העסק כדי לראות איפה בדיוק הוא מדורג. אלו פעולות שחברת הקידום יודעת שהלקוח יכול לבצע ולעשות, לכן היא שומרת על רמת ביצועים גבוהה.

לסיכום, מערכת יחסים טובה של בעלי אתרי אינטרנט עם החברה שמבצעת עבורם קידום ממומן או אורגני היא חלק בלתי נפרד מסביבת העסקים של המאה ה-21. אם רוצים להוביל את התחום ולא להיגרר מאחור, כדאי להכיר את אופן העבודה של החברות ולא לחשוש להציב דרישות ריאליות ולגיטימיות עוד בשלבים המוקדמים.

תוכן עניינים
פוסטים קשורים
ביטוח חיים
ביטוח חיים

ביטוח חיים מה שצריך לדעת – איננו יודעים מה צופן לנו העתיד והחיים מלאי הפתעות. בני אדם כמהים לתחושת ביטחון